Gražiausi lankytini objektai šalia Venciūnų

Venciūnai – tai daugiau nei pusę tūkstančių gyventojų turintis kaimas Alytaus rajone. Nors kaimas nėra didelis, užtat gali pasigirti, kad vieni iš gražiausių lankytinų Dzūkijos objektų yra netoli jų. Tarp gausybės draustinių įsikūręs kaimas stebina tuo, kad vos pavažiavus 10 ar 25 km galima atsidurti įspūdingo grožio vietovėse. Be to, vos už 8 km galima atsidurti Dzūkijos sostine tituluojamame Alytuje ir aplankyti šeštą pagal dydį Lietuvos miestą.

 

Gamtos mylėtojai turėtų įsidėmėti šias vietas, esančias netoli Venciūnų:

 

10 kilometrų nuo Venciūnų – Sudvajų geomorfologinis draustinis


Sudvajų geomorfologinis draustinis buvo įkurtas 1992 metais siekiant išsaugoti Nemuno upės slėnio poledinį erozinį kalvyną. Sudvajų miške daugybė pušynų su eglių priemaiša, o įdubose ir drėgnose vietose auga retažiedės miglės, statieji atgiriai.

 

Draustinio plotas – 302 ha. Kadangi draustinis buvo įkurtas miške, vaikštant jame gali pasirodyti, kad kalvos yra nelygios ir viena už kitą didesnės. Iškirsto miško vietose atsiveria įspūdingas kalvų grožis, o neįprastos daubos stebina savo unikalumu. Kiekvienas, apsilankęs Sudvajų geomorfologiniame draustinyje lieka maloniai nustebintas šia unikalia vieta.

 

11 kilometrų nuo Venciūnų – Alovės ežeras

 

Žvejybą mėgstantiems turistams venciūniškiai galėtų parekomenduoti Alovės ežerą. Šis ežeras labai žuvingas – daug lydekų, karšių, karosų, lynų, ešerių, kuojų, menkių. Ežero plotas – 76, 2 ha, didžiausias gylis – 4, 4 m, vidutinis – 2, 5 m.

 

12 kilometrų nuo Venciūnų – Varčios pedologinis draustinis

Varčios pedologinis draustinis buvo įkurtas 1988 metais siekiant išsaugoti Pietų Lietuvos aukštumų šiaurinių atšlaičių velėninius jaurinius glėjinius priemolio dirvožemius. Šie dirvožemiai yra ypatingi tuo, kad savo sudėtimi yra artimi natūraliems, todėl juos galima apibūdinti kaip etaloniniais šio tipo dirvožemiais Lietuvoje. Nusistebėti verčia faktas, kad šios vietos niekada nebuvo suartos žmogaus!

Draustinio plotas – 99 ha, didžiausius plotus užima mišrūs medelynai ir nedideli skroblynai.

 

13 kilometrų nuo Venciūnų – Vidzgirio botaninis draustinis

 

Vidzgirio botaninis draustinis arba Vidzgirio miškas – tai Alytaus miesto teritorijoje išsidriekęs unikalus gamtos kampelis, užimantis net 452 ha. Čia gausu skroblynų, ąžuolų, taip pat gausu retų augalų ir saugomų gyvūnų rūšių. Dėl savo ypatingos augmenijos ir unikalumo Vidzgirio miškas buvo paskelbtas botaniniu draustiniu. Be to, apsilankius Vidzgirio miške, yra būtina pamatyti Radžiūnų piliakalnį, į kurį veda specialiai įrengtas ekologinis pažintinis takas. Įdomu yra tai, kad padavimuose apie šį piliakalnį yra pasakojama, kad jį supylė du broliai kunigaikščiai kaip apsaugą nuo priešų. Nenuostabu, kad piliakalnio šlaitai statūs, apie 30–35 m aukščio. Piliakalnį gaubia lapuočių miškas, todėl jis atrodo dar įspūdingiau.

 

19 kilometrų nuo Venciūnų – Ilgininkų telmologinis draustinis

 

Ilgininkų telmologinis draustinis buvo įkurtas 1992 metais siekiant išsaugoti Dzūkų ežeruotam moreniniam kalvynui būdingą paežerinių pelkių kompleksą. Draustinis užima 267, 16 ha plotą.

 

19 kilometrų nuo Venciūnų – Ilgio ežeras

 

Jeigu apsilankėte Ilgininių telmologiniame draustinyje, nepamirškite Ilgio ežero. Tai gražus, iš šiaurės vakarų į pietryčius nutįsęs ežeras, savo idealia ramybe pavergęs ne vietą gamtos mylėtoją. Tai dar viena žvejotojų pamilta vieta, kurioje gausu įspūdingo dydžio karpių. Aplink ežerą yra įrengtos 30 žūklaviečių vietų.

 

24 kilometrai nuo Venciūnų – Dzūkijos nacionalinis parkas

Dzūkijos nacionalinis parkas buvo įkurtas 1991 metais siekiant išsaugoti Dainavos krašto gamtinius ir kultūrinius kompleksus, taip pat užtikrinti Nemuno ir Merkio santakos upyno ekologinę pusiausvyrą bei puoselėti Dzūkijos kultūrines tradicijas. Šis valstybinis parkas turi didžiausią saugomą teritoriją Lietuvoje – net 55 920 ha!

Dzūkijos nacionaliniame parke gausu nuo akmens amžiaus išlikusių stovyklaviečių, taip pat piliakalnių. Musteikos, Zervynų, Dubininko ir Lynežerio kaimai paskelbti architektūros paminklais.