Kaimo bendruomenė: ką mes veikiame?

Turbūt daugelis iš mūsų yra girdėję pasakymą, kad negera žmogui būti vienam. Ši biblijinė tiesa tik patvirtina faktą, kad žmogus yra sociali būtybė, kuriai reikia kitų žmonių, bendravimo su jais. Ypač tai aktualu kaimo žmogui. Kai kuriems gali atrodyti, kad kaime nėra žmonių, o likusieji arba ruošiasi emigruoti, arba visiškai atsiriboja nuo kitų. Bet tai nėra tiesa. Šiuo metu vyksta visiškai priešingi dalykai – jeigu laikraščių antraštės skelbia, kad lietuviškas kaimas po truputėlį nyksta, jis tuo pačiu ir stiprėja. Ką tai reiškia? Kaimo žmonės žino, kad jei nesiburs į bendruomenę, gyvenimas bus iš tiesų liūdnas. Dabar vietos bendruomenių veikla yra neatsiejama nuo kasdienio kaimo gyvenimo. Tai džiugu, nes aktyvi bendruomenė yra efektingas būdas kovai prieš nuobodulį ir ūkines problemas kaime.

 

Taigi, ką veikia kaimo bendruomenė?

 

Padeda greičiau išspręsti problemas. Pavyzdžiui, tokie dalykai kaip neasfaltuotas kelias, netinkamas naudoti maistui vanduo ar jaunimo užimtumas yra daug lengviau išsprendžiami pasitelkus visą bendruomenę. Kaip liaudies išmintis byloja, vienas lauke – ne karys, todėl į pagalbą pasitelkus bendruomenę bus greičiau išspręstos problemos. Kadangi kaimas savo dydžiu negali prilygti miestui, todėl dažniausiai tik kartu susibūrę kaimo bendruomenės nariai yra pajėgus išspręsti juos kamuojančius klausimus.

 

Puoselėja senąsias tradicijas, amatus. Kuomet miestai didžiuojasi sparčiu augimu ir urbanizacija, kaimas gali džiaugtis tuo, kad bendruomenių dėka yra išlaikomos senosios tradicijos bei amatai. Daugybė bendruomenių buria gyventojus ir skatina drauge puoselėti tai, kuo jų kraštas gali pasididžiuoti turįs – bitininkyste, kalvyste, audimu, puodų žiedimu ir kt. Tradicijų puoselėjimas padeda išlaikyti savo tapatybę ir būti išskirtiniais šiame technologijų amžiuje. Be to, kai kurios kaimo bendruomenės, pasitelkusios amatus, taip pat pritraukia gausybę smalsuolių, kurie susidomi ne tik amatais, bet ir kaimo, jo gamtovaizdžiu. Tokiu būdu kaimo bendruomenė saugo senąsias tradicijas, bet tuo pačiu ir užsiima turizmo plėtra. Turistai į kaimo vietoves atneša papildomas lėšas, padeda garsinti vietovės vardą. Teigiamas kaimo pavyzdys taip pat parodo smalsuoliams, kad kaime yra ką veikti.

 

Rūpinasi jaunimo veikla. Nors viena iš priežasčių, kodėl jaunimas palieka kaimą, yra veiklos nebuvimas, vis dėlto kai kurios kaimo bendruomenės drįstų tuo suabejoti. Iniciatyvūs kaimo žmonės ir įvairūs ES paramos fondai padeda išspręsti vaikų užimtumo klausimą. Įkurti vaikų dienos centrai, įvairūs sporto ir kasmetinių švenčių (pavyzdžiui, Velykų, Motinos dienos, Kalėdų) renginiai suteikia vaikams veiklą, kuri atgraso nuo šlaistymosi po gatves ar nuobodulio. Aktyvūs kaimo bendruomenės nariai žino, kad vaikai – mūsų ateitis, todėl jiems reikia nepagailėti jėgų ir laiko. Be to, taip yra ugdomi dori kaimo ir Lietuvos piliečiai.

 

Padeda susirasti naujų draugų. Kai kurie žmonės vis dar tiki, kad lietuviai nėra itin svetingi ir draugiški žmonės. Vis dėlto, šį mitą gali paneigti kaimo bendruomenės, kurių dėka žmonės atranda vieni kitus ir susibičiuliauja. Dažnai suaugusieji bijo prieiti prie nepažįstamo žmogaus, jį pakalbinti, todėl suburta bendruomenė yra puiki vieta artimiau susipažinti su kaimynystėje gyvenančiais žmonėmis. Tai puikus šansas susidraugauti su kitais vietos gyventojais, todėl kiekvienas kaimo gyventojas turėtų aktyviai jungtis į bendruomenę.

 

Kaimo bendruomenė atlieka daugybę darbų, su kuriais vargu ar susidorotų vienas asmuo. Net jeigu jums iš šono žiūrint atrodo, kad  vietos bendruomenė yra lengvas grobis pinigų medžiotojams, verčiau tai pamirškite. Tapkite visateisiu kaimo bendruomenės nariu ir pamatysite, kad tai yra sunkus, bet labai malonus darbas. Visi žmonės trokšta gyventi malonioje ir draugiškoje kaimo aplinkoje, o tai padeda sukurti kaimo bendruomenė.